ponedjeljak, 9. listopada 2017.

IZ POVIJESTI NOVOGRADIŠKOG ZAGONETAŠTVA!

Zelene zagonetke

Prvi broj zagonetačkog lista Zelene zagonetke izašao je 20. svibnja, 1991. godine u Novoj Gradiški. Izdavač je bilo Javno poduzeće za informativnu djelatnost „Hrvatski radio-studio Nova Gradiška i Novogradiški glasnik“. Osnivač i glavni i odgovorni urednik bio je Vjeko Hudolin, a zagonetke su pripremali članovi Zagonetačkog društva „MAR“. List je tiskan u JNIGP Banja Luka.  Rješenjem Ministarstva informiranja Republike Hrvatske list Zelene zagonetke upisan je u evidenciju javnih glasila pod brojem 1190.
Drugi broj je izašao 15. srpnja, treći je bio pripremljen za 15. kolovoza, ali je, nažalost, rat zaustavio njegovo izlaženje. Rubriku Zelene zagonetke Vjeko Hudolin pripremao je jedno vrijeme za  zagrebački tjednik Vikendu, a onda u tromjesečniku NG revija koji je od 1992. do 1996.  izlazio u Novoj Gradiški, a od 1996. do 2003. u Dragaliću. Riječ je o privatnom listu koji je izdavala istoimena tvrtka Anđe Hudolin, koja je bila i direktorica NG revije, a njezin suprug Vjeko Hudolin glavni i odgovorni urednik.   
 U rubrici Umjesto uvodnika urednik je među ostalim naglasio tematsko usmjerenje:
„List Zelene zagonetke nije samo zagonetački list. Križaljke i druge zagonetke prožete su temama o zaštiti sve ugroženije prirode i njenih bogatstava. Zelene zagonetke će se kroz zabavu zalagati i za zdraviji način života. Podsjećat će, „izazivati“, bockati, poticati na razmišljanje, ukazivati na konkretne ekološke probleme i njihovo rješavanje. Zelene zagonetke će se nastojati priključiti sve širem ekološkom pokretu…“
List se tiskao na formatu B-5, 32 stranice, dvobojno u rototehnici, naklada je bila 10 tisuća primjeraka i distribuirao se po cijeloj Jugoslaviji. Zelene zagonetke su uglavnom pripremali zagonetači i autori novogradiškog kraja i njihovi prijatelji suradnici: mr. Milan Guberović (premetaljke), Vjeko Hudolin (križaljke), Antun Jurić (križaljke), Željko Lebeda (križaljke), Zvonko Maćašević (stihovne zagonetke), Milan Puškar (križaljke), Mira Sekulić (križaljke i ilustracije) i  Martin Krpan-Osim (aforizmi). Surađivali su još Veseljko Križanović iz Zagreba (premetaljke),  Petar Matijević iz Požege (osmosmjerke), Joža Ščrbašić iz Slavonskog Broda (lapsusologija), Vlatko Vukelić iz Zagreba (stihovne zagonetke), te novinar i publicist Tomislav Đurić i etnologinja prof. Vesna Kolić Klikić (prigodni tekstovi za osmosmjerke). U pripremanju nekih tema pomogli su i stručnjaci Zavoda za zaštitu prirode Republike Hrvatske, udruge Pokret prijatelja prirode „Lijepa naša“, časopisa „Priroda“ i drugi.
Neki radovi objavljivani su pod pseudonimima: Miloduh, Milo, Slavko i Pčelar (Vjeko Hudolin), Že-le i Koželj (Željko Lebeda).
Zanimljivo je da su sve križaljke (klasične, skandinavke, razmještajne, bijele), osmosmjerke i druge zagonetke bile tematske: Najljepše misli o zašiti, Zdravo, ljekovito, ukrasno, Samoniklo lisnato povrće, Zdrava prehrana, Medena apoteka, Ljekovito bilje, Za gljivoljupce, Biljke uljarice, Planinske biljke, Šumske zeljaste biljke, Endemične biljke, Nacionalni parkovi Hrvatske, Parkovi prirode, Mali čuvari prirode, Nova vrsta faune u Hrvatskoj, Znanstvenici, Biolozi, Upoznajmo naše planine, Nećemo nuklearni otpad, Časopisi, Eko rubrike, Biljka koja razgara maštu, Bioagrikultura, Zaštićene ptice, Kaktusi, Leptiri, Žuto, zeleno, mirisno, Naši hrastovi, Sakupljamo sekundarne sirovine, Mijauuuu, Ekoambalaža…    
Također, zanimljiva je bila reakcija poznatog novinara i kolekcionara Gerhard Ledića (poznat kao lutajući reporter u nekadašnjem Vjesniku u srijedu (VUS) i kao hrvatski Reply u Večernjem listu) koji je u prvom broju Zelenih zagonetki napisao:  
 „…Zamisao o listu je odlična. Tim više što u sebi nosi plemenitu ideju o zaštiti naše okolice i nas samih. Molio bih vas da mi pošaljete prvi broj. Pridružit ću se svojim prilogom čim se oglasite…“
Zelene zagonetke imale su 5 stranica marketinga (oglašavale su se uglavnom tvrtke novogradiškog kraja) te bogatu nagradnu igru u kojoj su osigurane sljedeće nagrade: Dva sedmodnevna pansiona u hotelu u Veloj Luci na Korčuli, dva sedmodnevna pansiona u Novom Vinodolskom, umjetničke slike novogradiških slikara Mire Sekulić i Gordana Bijelića, strip-albumi „Kondora“ iz Lipovljana.















Broj komentara: 5:

Nedjeljko Nedić kaže...

Ovo si lijepo i iscrpno napisao.

Живадин ЈОВАНОВИЋ kaže...

Eto, da sutra umrem, da nije Vjeko pustio na FB, ne bih znao da je nekada izlazio ovaj zaginetački časopis. Letimice sam pogledao šta je "okačeno" na ovom blogu i mogu reći da je jako dobro...

Anonimno kaže...

Hvala, Živadine!

Miloduh

Живадин ЈОВАНОВИЋ kaže...

Ja se izvinjavam, potkrala mi se greška u pisanju, i umesto zagOnetački.... kod mene ispade, po malo neprijatno: zagInetački.... Još jednom izvinjenje.Pozdrav

Anonimno kaže...

Kolega Jovanoviću, nadam se da nitko tu malu zabunu nije loše shvatio. Pa svakodnevno se nekome od nas potkrade slična greškica. Drago nam je da pratite što smo i mi nekada radili u zagonetaštvu, a nadamo se da ćemo opet malo živnuti. Pozdrav!